Kocaeli İzmit Kombi Bakımı ve Kombi Tamir Servisiniz

Biz Kocaeli İzmit Hikmet teknik kombi servisi olarak bilinen bütün markalar ile yapmış olduğumuz bir anlaşma vardır.Bu anlaşmalar doğrultusunda o markaların isimlerini kullanma şansımı olmaktadır.

Öncelikle şöyle başlayayım ilk olarak demir döküm markasını ile yapmış olduğumuz bir anlaşma var bu anlaşma daha çok bizi yani iş yerimizi daha da yukarılara çıkaracak bir markadır sadece bu marka değil diğer anlaşma yapmış olduğumuz kombi markaları aynı şekilde olacaktır.

Sizlere demir döküm kombi den şöyle kısaca bahsedeyim bu markanın teknik ekibi en üst düzey çalışanlardan oluşmaktadır %100 güvenceli 10 yıl a kadar garantili olan kombileri sadece kombileri de değil bütün hizmet e sunmuş olduğu malzemeleri de aynı şekilde garantidedir ve aynı zamanda müşterilerine sunmuş oldukları hizmet en üst seviye bir hizmettir. Demir döküm kombilerinizin bakım ve tamir servisi olarak faaliyet göstermekteyiz

Bir diğer anlaşma yapmış olduğumuz izmit kombi markası ise Baymak markasıdır baymak markası şuanda ülkemizin her köşesinde kullanılan bir kocaeli kombi servisi olarak markasıdır, bu marka bütün kombi bayilerinde müşterilere ilk olarak sunmuş olduğumuz bir markadır alt yapasıda iyi ve güvencelidir.

İzmit Baymak kombi servisi olarak Baymak markası şu ana kadar vermiş olduğu malzemeler haricinde kocaeli izmit kombi servisi bağlatmak isteyen müşterilerimize ilk olarak olacak şeyleri anlatır bir ön bilgi verir müşterileri ile de memnun etmek için elinden geleni yapar ve bu sayede de markasının ismi de şuan da bu kadar yüksek kademelerde bulunmaktadır. Baymak marka kombilerin bakım ve tamir servisi olarak faaliyet göstermekteyiz

Kocaeli E.C.A kombi teknik servis markası da şuanda ülkemizde en büyük kombi markası olarak en yukarılarda yer almaktadır,bizde Kocaeli hikmet teknik servisi olarak bu marka ile yapmış olduğumuz anlaşma bize de çok fazla yaradı çünkü dediğim gibi bütün ülke de konuşulan bir marka olduğu için müşteri memnuniyeti en üst safhada da olması ile de şuana kadar da bir çok iş başardır ve başarmaya da devam etmekteyiz. E.C.A Marka Kombilerinizin bakım ve tamir servisi olarak faaliyet göstermekteyiz

Yeni anlaşmaya varmış olduğumuz Alarko kombi markası da eskiden kendinden çokça bahsettirmiş bir kombi teknik servisimiz markasıdır şuanda da hizmet vermekteyiz ancak eskisi gibi satışları da bulunmamaktadır ama bizimle yapmış olduğu bu anlaşma ile de bizim de şuanda bize gelen müşterilere tavsiye etmiş olduğumuz bir izmit kombi teknik servisi markasıdır inanılmaz kalitede olan bu kombi markası şu anda en az yakıt tüketimi ile en çok enerjiyi veren bir kombidir bu anlaşmalar ile de eski gülçününe kavuşmaktadır da.

Kocaeli İzmit Bosch kombi markası şuanda diğer kombi markaları arasında bulunan en eski bir kombi teknik servisimiz markasıdır bu sayede de bir çok avantajı vardır ilk olarak eski bir marka olduğu için ismini duyurmasına gerek yok önceden ismini duyurmuş bir marka olarak müşterilerimiz de bizden en çokça Bosch marka kombilerin tamir ve bakım teknik servis istemeleri üzerine de bu da belli ediyor zaten yapılmış olan bir kaç değişiklik ile eskiden hizmet konusunda çok iyi olmayan bu kombi markası şuan da müşteri memnuniyetine en fazla önem veren kombi markalarındandır bu sayede de isminden bahsettirmiştir.

İmmergas kombi markası şu anda bizim kocaeli hikmet teknik ile yapmış olduğu anlaşma ile kendinden yeni yeni bahsettiren bir kombi markası tır kombileri en üst seviyede bulunmaktadır bu sayede de kedini gösterme şansı yüksek bir kombi markası olarak da aslında şanslı bir kombi markasıdır bir bakımada bizim de katmış olduğumuz olduğumuz şeyler le yavaş yavaş bu iş içerisine girmeye başlamıştır biz de müşterilerimize immergas kombiyi tavsiye etmekteyiz.

İzmit Kocaeli Ferroli kombi servisi ülkemizin de bazı yerlerinde teknik servisi bulunmaktadır çok büyük bir firma olmasa da kendinden şuana kadar göstermiş ama satışları çok bulunmayan bir kombi markası olmasa da 5 yıl garantili malları ile bir kademede olsa kendini gösterme şansı kazanmıştır gene de yukarılarda olan bir kombi teknik servis bakım ve servis sunduğumuz markası değildir kocaeli hikmet kombi teknik servisi ile yapmış olduğu anlaşma ile iyi bir anlaşma yapmış bulunmaktadır ve büyümeye başlayan bir kombi markasıdır.

Protherm kombi markası ile bu yıl yapmış olduğumuz anlaşma doğrultusunda kendi marka ismini de kullanabiliyoruz biz kocaeli hikmet teknik olarak bu sayede de bizim müşterilerimiz artmakta bu sadede protherm markasına bir unvan kazanmakta müşteri memnuniyeti gayet iyi durumda olan bu markanın da malzemeleri gayet güvenceli ve sağlam markadır bizde bunları her müşterimize göstermekteyiz 5 yıllık teknik servisi ile gayet de sağlam bir marka haline gelmektedir.

Viessman markası ülkemizde bulunan eski ve tecrübeli bir kombi markasıdır bu sayede de ismini ve unvanı insanlara duyurmuş bir marka olarak bize çokça iş kazandıracağı belli oluyor zaten bu kombiler , ise 10 yıllık uzman ekibi olan ve teknik kapasitesi üst kademelerde olan bu marka şuan da ülkemizin bir çok yerinde satış yapmaya tır ve tutulan bir markadır. Viessman marka kombilerinizin tamir ve bakım servis hizmetlerinide deneyimli yedek parçalara sahip servisimizle sunmaktayız.

İzmit Vaillant kombi servisi sadece kocaeli kombi teknik servisi değil diğer satmış ürünleri ile bir çok başarılı iş yapmış bulunmaktadır bu sayede de kendi markasını çokça başarıdan başarıya götürmüştür bunların tek nedeni ise müşteri memnuniyeti en üst kademeye çıkarmaktadır ve satmış olduğu ürünlerin %100 güvençeli olmasıdır bu sayede de görüldüğü gibi isminden bahsettirmiş ve şuan tutulan bir marka olmuştur.Vaillant  marka kombi tamirlerinide itinayla yapmaktayız.

PETEK TEMIZLEME HAKKINDA

Petek Temizlik, Bakım ve Koruma Nedir ve Neden Yapılmalıdır?

Hareketli su aşındırıcı bir etkiye sahiptir. Kombi kalorifer tesisatlarındaki su temas ettiği yüzeylerden (radyatörler, vanalar, parçalar, contalar) aşındırarak kopardığı parçacıkları (pas, çamur vs.) bünyesine kattıkça daha aşındırıcı olur.

Dolayısıyla gün geçtikçe paslanma ve çamurlaşma artarak devam ederken, malzeme sorunları da farklı boyutlara ulaşır,su damlatmalar, kombide arızalar, pompa blokajları, kombi ve tesisatta sesli çalışma vs.Bir de suyun yapısında bulunan kireç tesisattaki suyun hızlı ısınıp soğumasından dolayı ayrışınca tesisattaki problemler daha da büyür.Filtrelerin tıkanmasına sebep olur.

Tesisatta tıkanıklıklar buna bağlı olarak sirkülasyonun zayıflamasıyla bazı radyatörlere ısı ulaşamazken bazı radyatörler az ısınır bazılarının yarısı sıcak yarısı soğuk olur. Kirecin radyatör yüzeyinde oluşturduğu tabaka izolasyon etkisi göstererek ısı transferini azaltır.

Tüm bunlar hem konforu hem de ısınma maliyetlerini olumsuz etkiler.

Petek Temizlik Bakım ve Koruma Nasıl Yapılmalıdır?

RADYATÖRLERİ TEK TEK SÖKEREK SU İLE YIKAMAK.

ÇÖZÜM DEĞİL! Çünkü;

Bu işlemle sadece tesisattaki bulanık su atılır bir de yeni su basılırsa görüntü olarak tamamdır ama işlevsel olarak etkisizdir.

Bu işlemle yüzeylerdeki kireç çözülmez pas ve çamur tortuları sökülemez. Sadece radyatörler su ile yıkanmış olur temizlenmiş olmaz.

Ayrıca tesisattaki suyun sürekli yenilenmesi de tesisat için faydalı değildir. Çünkü su, içinde belirli oranda kireç barındırır ve ısınıp soğumayla kireci bırakır. Dolayısıyla her su ilavesi kireç ilavesi anlamına gelir.Üstelik radyatörlerin yerinden sökülüp takılması hem zaman alır hem de çalışılan mahallin kirlenmesine neden olur. Sökülüp takılan radyatörler zamanla damlamalara ve su kaçaklarına neden olur.

Yapılan işlemin işlevsiz olduğu da düşünülürse bu işlemi gereksiz maliyet ve zaman kaybı olarak değerlendirebiliriz.

Tesisata Kimyasal Dokerek Kombinin Sirkulasyon Pompası ile Kimyasalın Tesisatta Dolastirildiktan Sonra Suyun Bosaltilip Tekrar Su Basilmasi?

ÇÖZÜM DEĞİL! Çünkü;

Öncelikle doğru kimyasalın doğru şekilde kullanılması gerkelidir. Kullanılan kimyasal doğru kimyasal bile olsa sirkülasyon pompası ile temizlik tam sonuç vermez. Çünkü sirkülasyon pompasının çalışma prensibi sirkülasyon ve basınç üzerine dayalıdır jetpompanın çalışma prensibi ise düşük basınçta hızlı sirkülasyon ilkesine dayalıdır. Sirkülasyon pompası basınçla tortu ve çamuru sökemeyecek aksine basınç altında çalıştığından dolayı tortu ve çamuru dahada sıkıştırarak sertleştirerek yüzeylere iyice yapıştıracaktır.

DOĞRU ÇÖZÜM:

Tesisatın Röthenberger Cihazı Kullanılarak Kimyasallarla Temizlendikten Sonra Yine Bir Nötrelize Kimyasalla Koruma Altına Alınarak Paslanmanın ve Çamurlanmanın önlenmesi

Çünkü Schnell Emr-1 cihazı kalorifer tesisatına uygun tasarlanmış bir pompadır. Schnell Emr-1’in en önemli özelliği uygulanan yüzeylerde basınç değil süpürme etkisi oluşturmasıdır.Schnell Emr-1 ile basılan su basınçlı değil jet gibi hızlıdır ve akışta türbülanslıdır.

Yüzeylerden çok hızlı geçerken kullanılan kimyasalında yardımıyla yüzeyi her süpürmesinde yüzeydeki kireç yada çamur katmanını incelterek Schnell Emr-1’in filtre tankında biriktirir. Daha sonra işlem bittikten sonra tesisattaki su boşaltılır ve yeni su basılır.

Ancak yeni su da tesisata kireç bırakacak, paslanmaya neden olacak aşınmalar olacaktır. Bunları engellemenin yolu da Nötrelize kimyasaldadır.

Kullanılacak olan kimyasalla tesisatınız koruma altına alınmış olacaktır.Tesisat bakımı sonrasında eviniz daha iyi ısınacak ve tasarruf sağlayacaktır

KAZAN VE BRULÖR BAKIMI HAKKINDA

Kalorifer kazanınız yakıtı her ne olursa olsun bakımlı ve istenilen değerlerde çalıştığı taktirde yüksek verim sağlayacaktır. Bakımsız bir kazan sizin para verip ısınmak için aldığınız yakıtı ya yakmadan bacadan dışarı atar yada bacadan fazla hava akımı çekerek size ulaşması gereken ısıyı atmosferi ısıtmak için kullanır. Kazanınızın bakımı için harcayacağınız para size mutlaka geri dönecektir. Zaten yeni çıkan Enerji Verimliliği Kanununda kullanıcı kombi dahi olsa kazanının bakımından sorumludur. Doğalgaz kazanlarında yıllık bakım yaptırmanızı ve yaptırdığınız bakımı kanunen belgelemenizi öneririz. Sıvı ve katı yakıt kullanan kazanlarsa bakıma daha sık ihtiyaç duyabilmektedir.

Kazanınızın mevcut durumunu anlamada en pratik yol kazan alevinin rengine bakmaktır. Doğalgaz kazanlarında ideal alev mavi ,katı ve sıvı yakıtlarda açık sarı – turuncu olacaktır.

Kurallara uygun bir bakımda muhakkak baca gazı ölçümleri yapılmalıdır. Keza baca sıcaklığıda ölçülmeli ve yakıt türüne göre uygun ölçülerde olmalıdır.

Kazanlarda 3 tip yanma meydana gelir.

1. İdeal Yanma : İdeal yanmada yakıt ve hava ideal oranlarda karışır. Yüksek verim elde edilir ve çevre kirliliğine minimum düzeyde sebep olur. En az parayı harcayarak en fazla ısıyı elde edecektir. İdeal yanan bir kazanın bacasında CO (karbonmonoksit) bulunmamalıdır.

2. Az Hava ile Yanma : Hava az olduğu taktirde yakıtınız tam yanmadan bacadan atılacaktır. Verim düşecektir ve çevre kirliliğine neden olacaktır. Alev rengi koyulaşmış ve bacadan çıkan duman hem artmış hemde koyulaşmıştır. Baca gazı ölçümlerinde CO (karbonmonooksit) oranı yükselmiştir. Alevin temas ettiği yerlerde is ve kurum oluşmuştur. Bu kurumunda temizlenmesi gerekir. Uzun süre az hava ile çalışan sistemlerin bacalarıda doğal olarak tıkanmaya başlar ve baca temizliğide zamanla şart olur.

3. Fazla Hava ile Çalışma : Fazla hava ile yanmada yanma ile oluşan enerji eviniz yerine baca ile atmosfere salınacaktır. Hava fazla olduğunda alev rengi sarıya kayacak şekilde açılmış ve parlamıştır. Baca gazı neredeyse görülemeyecek şekile gelmiştir ve baca gazı çok sıcaktır.

İdeal yanan bir kazanın baca gazında CO minimum düzeyde ,CO2 (karbondioksit) ise %12-13 civarı olmalıdır.

Kazanınızın bakımdan geçmesi gereken bir diğer parçası bürülörüdür. Yanma odasına havayı alıp yakıtı püskürterek yanmayı sağlayan parça bürülördür. Yakıtın cinsine göre bürülörlerin bakımıda değişir. Teknik bir iştir. Yetkili servislerce yapılmalıdır. Keza emniyet vanaları ,ventiller ,yakıt boruları ,bacaları ,tesisat kaçaklarıda gözden geçirilmesi gereken kısımlardandır.

Sağlıklı bir kazan için sizin yapmanız gereken yetki belgesi bulunan servislerce yıllık bakımlarını yaptırmak ve bakımdan sonrada haftada bir fırça ile alev değen yüzeyleri ,yanma odasını ve bacaları (en az 6 ayde bir) temizlemek ,alev rengini düzenli kontrol etmektir.

Bürülör Arızaları ve Öneriler :

•Alev rengi olması gerekenden daha koyu renkte
•Lazer gazı çok koyu renkli ve isli
•Orsat cihazı (baca gazı analizörü) ile baca gazı çözümlenmesi yapıldığında fazla miktarda CO (Karbonmonoksit) görülür
•Isı geçiş yüzeylerinde is ve kurum birikir
•Isı geçişi zorlaşaşır
•Yakıtın kimyasal enerjisinin tamamını ısıya çeviremediğimiz için yakıt tüketimi artar
•Zehirli CO ile çevre kirliliğine neden oluruz.
•Yakıt yeterince ısınmamış olabilir. Yakıt sıcaklığını kontrol
•Pompa yeterli basınçta yakıt basmıyordur. Yakıt vanalarını, süzgeçleri kontrol ediniz.
•Yakıt püskürtme memesi kirlenmiş olabilir.
•Fotosel ışığı iyi görmüyordur. Fotoseli temizleyiniz.
•Yakıt pompası hava emiyordur. Kontrol ediniz.
•Beyin arızalı olabilir. Kontrol ediniz.
•Selenoid vana yayı gevşemiştir. Selenoid vanayı kontrol
Hava ayarı gerekenden çok fazladır. Ayarlayınız.

Yakıt geliyor fakat ateşleme olmuyorsa :

•Memeye pislik gelmiş olabilir. Temizleyiniz.
•Meme açısı yanlış seçilmiş olabilir.
•Hava ayarı çok yüksektir. Ayarlayınız.
•Elektrod ayarı yanlıştır. Kontrol ediniz.
•Ateşleme trafosu yanıktır veya bağlantıları çözülmüştür. Kontrol ediniz.
•Beyin ile ateşleme trafosu arasındaki bağlantı çözülmüştür. Kontrol edilmelidir.
Yakıtta su vardır. Suyu boşaltınız.

Kazan fazla kurum yapıyorsa :

•Yakıt miktarı fazladır. Memeyi küçültünüz.
•Meme eskimiş veya kirlenmiştir. Kontrol ediniz.
•Yanma için gerekli oksijen azdır. Kazan dairesini havalandırınız.
•Hava fanı kanalları veya klepeleri kirlenmiştir. Temizleyiniz.
•Meme turbulatör dış yüzeyinden uzaktır. Ayarlayınız.
•Kazan sık sık otomatik yapıp işletmeden çıkıyordur. Memeyi küçültünüz.
Baca çekişi düşüktür. Kontrol ediniz.

Yakıt sarfiyatı çok fazlalaşmışsa :

•Yanma havası gerekenden az ya da daha çoktur. Kontrol ediniz.
•Duman boruları ve gaz yolları kirlidir. Temizleyiniz.
•Meme yanlış seçilmiştir. Brülör markasına, kazan yanma odasına, püskürtme basıncına uygun seçilmelidir.

Brülör yakıt pompası gürültülü çalışıyorsa :

•Pompa basıncı yüksek olabilir. Kontrol ediniz.
•Pompa emme hattında hava alıyor olabilir. Kontrol ediniz.
•Yakıt pompaya yeterli ısıtılmış olarak gelmiyordur. Kontrol ediniz.

Brülör motoru çalışmıyorsa :

•Motora gerekli üç faz akım gelmiyor olabilir. Kontrol edilmelidir.
•Motor yanmış olabilir. Kontrol edilmelidir.
•Motor rulmanları sarmış olabilir. Kontrol edilmelidir.

Hava fanında olabilecek arızalar :

•Hava fan kanatları veya klepeleri kirlenmiştir. Temizleyiniz.
•Hava fanı dengesiz dönüyordur. Kontrol ediniz. (Balans ayarı yapılmalıdır.)
•Hava fanı gövdeye sürtüyor olabilir. Kontrol ediniz.
•Hava fanı kaması düşmüş veya set uskanı gevşemiştir. Kontrol ediniz.
•Hava fanı kama sıyırmış olabilir. Kontrol ediniz.
•Hava fan kanatlarında kırılma olabilir. Kontrol ediniz.

KOMBİ NEDİR ?

Kombi cihazı; evimizi hem ısıtmaya yarayan hem de banyo ve mutfak ta ihtiyaç duyacağımız sıcak suyumuzu sağlayan, doğalgaz veya LPG ile çalışabilen duvara asılan kat kaloriferidir. Kullandığı yakıtı (doğalgaz – LPG) yakmak suretiyle oluşturduğu alevle iki ayrı iş için ısı elde eder.

1- İçindeki eşanjör (ısı değiştirici) den geçen suyu ısıtır ve sirkülasyon pompası vasıtasıyla kalorifer tesisatına ( radyatör tesisatı veya yerden ısıtma sistemi) gönderir. Kalorifer tesisatında dolaşan sıcak su, ısıyı dolaştığı ortama bırakarak soğur ve tekrar ısıtılmak üzere kombiye geri döner.

2- Yine oluşturduğu alev yardımıyla içindeki su, eşanjöründen geçen ve şebekeden gelen soğuk kullanım suyunu ısıtır ve banyo, mutfak gibi ortamlarda kullanımımıza sunar. Ülkemiz kombi cihazlarıyla doğalgazla birlikte tanışmıştır. Kombilerin kullanımına ülkemizde yaygın olarak 1989 yılında başlanmıştır. Pratikliği, kullanım kolaylığı, temizliği, az yer kaplaması ve sessiz olarak çalışması nedeniyle kullanımı Avrupa’da olduğu gibi ülkemizde de gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır.

Kombilerin kullanıcılara sağladığı en önemli avantajlar aşağıdaki şekilde özetlenebilir.

• Isıtma ve sıcak su gereksinimi aynı cihazdan karşılanır.
• Gaz şirketi, her bir evin tüketimini ayrı ayrı fatura eder. Böylelikle, çoğu kez sosyal problemlere yol açan ve aynı zamanda teferruatlı ve hakkaniyetsiz olan tüketim bölüştürme işlemi ortadan kalkmış olur. Başka bir deyişle kullanıcı istediği kadar yakar ve yaktığı kadar yakıt bedeli öder.
• Evde bulunulmayan ve enerji ihtiyacı bulunmayan sürelerde cihaz devre dışı kaldığından gereksiz yakıt sarfiyatı olmaz.
• Gaz dönüşümü son derece kolay ve ucuzdur.
• Atık gaz emisyon değerleri düşüktür, çevreyi kirletmez.
• Her türlü oda ve dış hava termostat bağlantısı mümkündür (Marka ve modellere göre değişkendir).

KOMBİNİN ÇALIŞMA PRENSİBİ NEDİR ?

Kombi normal olarak ilk çalışmaya başladığında ısıtma tesisatı için çalışır. Sirkülasyon pompası ve fan (hermetik modellerde) çalışır. Gaz vanası açılarak ana yakıcıya gaz gider ve ateşleme başlar. Ateşleme gerçekleşmezse gaz girişi kesilir, kombi durur, arıza uyarı ışığı yanar. 3 yollu vana ısıtma eşanjöründen çıkan suyu ısıtma devresine yönlendirir. Isıtma devresine giren su radyatörlerde dolaşır, sıcaklığı düşmüş olarak kombiye gelir.

Kombi kullanım sıcak suyu için çalışmaya ayarlanmışsa (yaz konumu) veya ısıtma konumunda iken sıcak su musluklarından biri açılırsa, akış anahtarı sıcak su devresindeki su akışını hisseder ve 3 yollu vana konum değiştirerek sıcak su konumuna geçer. 3 yollu vana ısı eşanjöründen çıkan suyu boyler eşanjörüne yönlendirir. Boyler eşanjöründen çıkan su plaka tipi eşanjöre yönlenir, boylere giren soğuk kullanım suyu ısıtılır. Sıcaklık sınır değerlerin üzerine çıkarsa gaz girişi kesilir.

KOMBİDEN YÜKSEK VERİM ALMAK İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Dünün kombileri baca gazları yoğuşmayacak ve eşanjörlerde korozyon olmayacak şekilde dizayn edilmekteydi. Yoğuşma ve korozyon riski yüzünden % 85-90 arasında değişen ısıl verimlerin üzerine çıkılamıyordu. Gelişen teknoloji ve yoğuşmalı kombilerin piyasada yer alması ile kombi verimleri % 109 oranlara yükseldi. Yoğuşmalı cihazların yüksek verimi iki etkenden kaynaklanmaktadır. % 90-99 oranında dumanların gizli kalan ısısının tekrar elde edilmesinden ve atmosferdeki ilgili dumanların hassas ısılarının azalmasından. Doğalgazın yanma işlemi sırasında 2O2 > 2H2O buhar halinde su oluşur. Yakılan gazın herbir metreküpü başına 860 Kcal harcanarak 1.6 kg buhar elde edilir. Klasik kombilerde, buharlaşmaya ilişkin olan bu gizli ısıdan yararlanılamamaktadır. Bu ısının geri kazanımı için duman gazlarının yoğuşturulması gereklidir. Yoğuşmalı kombilerde, dumanların atmosfere karışmadan yoğuşturulması sağlanır. Yoğuşma için gazların sıcaklığını yoğuşma sıcaklığı olan 560C’ye kadar düşürülmesi gerekir.

Yoğuşmanın başladığı anda gazların sıcaklığı sabit kalır. Yoğuşmalı kazanlarda yoğuşmanın sağlanabilmesi için klasik kazanlara göre daha geniş ısı esanjörü, premix brülör ve gelişmiş elektronik kontrol ünitesi ile mümkündür. Baca gazı sıcaklığı 25-350C arasında değişmektedir. Yoğuşmalı kazanlar NOx, CO ve CO2 gazlarından çok daha az emisyon yayarlar.

Klasik ve yoğuşmalı kombi arasındaki farkları oluşturan en önemli elemanlar aşağıda sıralanmıştır:

a) Isı Eşanjörü: Yoğuşmalı kombilerin ebatları aynı kapasiteli klasik kazanlara oranla daha büyüktür. Çünkü ana eşanjörün ısıtma alanı daha fazladır. Daha geniş alanlı olarak tasarlanan ısı eşanjörü korozyona dayanıklı olabilmesi için alüminyum döküm veya paslanmaz çelik malzemeden yapılır.

b) Brülör: Yoğuşmalı kombilerde kullanılan brülörlerin ortak özellikleri;

– Yüksek verimle çalışmaları,

– Geniş modülasyon aralıkları, (klasik kombilerde % 40-100, yoğuşmalılarda %16-100)

– Kullanılan gaz cinsine gore kolay ayarlanmaları,

– Servis ve bakım kolaylığı dikkate alınarak tasarlanmış olmalarıdır. Geniş kapasite aralığında yapılan modülasyonla konutun o anki ısınma ihtiyacına göre gerekli ısı enerjisi en verimli şekilde üretilmekte, böylece hem yakıt ekonomisi hem sürekli sağlanan yanm ile dur-kalk işletmesi olarak adlandırılan çalışma tarzından kurtulmuş temiz bir yanma elde edilmiş olmaktadır.

c) Fan: Sistemin en önemli iki elemanı fan ve gaz valfidir. Değişken hızlı fan, gerekli devir sayısını sağlayan sinyali, dış hava sıcaklığını referans alan ve yanma için gerekli hava miktarını sağlayacak optimum fan devir sayısını hesaplayan elektronik regülasyon sisteminden alır. Sinyal konutun o anki hava koşullarında ısıtılabilmesi için gerekli olan enerjiyi temin edecek yanmayı sağlayacak hava miktarına göre fan devrini ayarlar. Değişken hızlı, DC motorlu kombi besleme fanı elektrik tüketimini klasik kombilere göre % 15-50 arasında azaltmaktadır.

d) Gaz Valfi: Yanma için gerekli olan gaz, bir fan ile kontrol edilen gaz armatürü vasıtasıyla ayarlanır. Gaz ve püskürtülen havanın brülörden once karışmasıyla ”ön karışım” sağlanır ve bu karışım yanma odasında yakılır. Yoğuşmalı kombiler gerek Avrupa standartları çerçevesinde gerekse geleneksel kazanlara oranla NOX, CO ve CO2 gazlarından daha az emisyon yayarlar. NOX oranı genellikle 25 ppm’den az ve CO oranı ise 10 ppm’den azdır.

BİTERMİK EŞANJÖR NEDİR ?

Dün monotermik kombiler (ısıtma + kullanım suyu eşanjörü ayrı) piyasaya hakimken, bugün bitermik tip diye adlandırılan hem ısıtma hemde kullanım suyunu ısıtabilen eşanjörlerin kullanımı hızla yaygınlaşmaya başladı. Bitermik eşanjörler genellikle 6-8 geçişli bakır malzemeden imal edilir.

BİTERMİK EŞANJÖRLÜ KOMBİ ÇALIŞMA PRENSİBİ NEDİR ?

Kombi ilk çalışmaya başladığı zaman kalorifer tesisat suyunu ısıtmaya başlar. Sirkülasyon pompası ve fan (hermetik modellerde) çalışır. Gaz vanası açılarak ana yakıcıya gaz gider ve ateşleme başlar. Ateşleme gerçekleşmezse gaz girişi kesilir, kombi durur, arıza uyarı ışığı yanar. Bitermik eşanjörden çıkan suyu pompa vasıtasıyla ısıtma devresine yönlendirir. Isıtma devresine giren su radyatörlerde dolaşır, sıcaklığı düşmüş olarak kombiye gelir.

Kombi kullanım sıcak suyu için çalışmaya ayarlanmışsa (yaz konumu) veya ısıtma konumunda iken sıcak su musluklarından biri açılırsa, akış anahtarı sıcak su devresindeki su akışını hisseder ve sirkülasyon pompası durur. Oluşan basınç farkı nedeniyle, kullanım sıcak suyu akışı başlar. Bitermik eşanjör soğuk kullanım suyunu ısıtır. Bu tip kombilerde eşanjörün kireçlenme riski monotermik eşanjörlere göre daha fazladır. Dolayısıyla, kireç önleme fonksiyonu olmalıdır. Kireçlenme su sıcaklığı 65C’nin üzerine çıktığı zaman başlar. Kireç önleme fonksiyonu olan kombilerde bu sınır değer aşılmaz.

KONTROL SİSTEMLERİNDEKİ GELİŞMELER NELERDİR ?

Dış hava Sıcaklığına Göre Çalışabilme: Dış hava sıcaklığına göre kalorifer gidiş suyu sıcaklığı ayarlanabilmektedir. Ortam sıcaklığı da, üzerinde önceden ayarlanmış ısı eğrisi üzerinden otomatik olarak ayarlanarak istenilen sıcaklıkta tutulabilmektedir. Kaskad: Tek büyük kazan yerine birden fazla sayıda duvar tipi kombinin paralel bağlanarak kaskad sistem oluşturulması belirli kapasitelere kadar yatırım maliyeti açısından daha ekonomik olabilmektedir. Kombiler modülasyonlu çalıştırılabilme özelliğine sahiptirler. Modem PC Bağlantı İmkanı: Cihazın PC ile ayarı ve arıza teşhisi yapılarak online servis imkanı sağlanmaktadır. Bu sayede cihaza anında müdahale yapılır, uzaktan servis imkanı sağlanır. Hata Analiz Sistemi: Arıza ve işletme sinyalleri LCD ekrandan digital olarak gösterilebilmektedir. Arızalar ile ilgili çok detaylı mesajlar alınabilmektedir.

Kombi Bakımı

KOMBİ BAKIMININ ÖNEMİ NEDİR ?

Kombi bakımı işlemi sonbahar mevsiminin başlangıcında her yıl mutlaka yapılması ön görülen ve soğuk kış günleri gelmeden önce kombi cihazınızın incelenip gerekli bakımının yapılması ve meydana gelebilecek büyük arızaların önceden tespit edilerek arızayı ve masrafı minimum seviyeye indirip cihazınız ömrünü ve yakış kalitesini maksimum düzeye çıkarma işlemine denir. Yıllarıdır evlerinizde kullanmakta olduğunuz doğalgazlı cihazlar(kombi doğalgaz soba v.b ) cihazlar her yıl muntazam olarak yetkili, ehliyetli teknik servis ekipleri tarafından kontrol edilip temizliği yapılmalı, kış sezonuna rahat ve sorunsuz girebilmeniz için gerekli işlemleri yaptırması gerekmektedir.

KOMBİ BAKIMINDA YAPILMASI GEREKEN İŞLEMLER

• Cihazın tozları temizlenir
• Yanma haznesi temizlenir
• Tesisat filtresi sökülüp temizlenir
• Brulör sökülüp yıkanır
• Meme gözeneklerindeki temizlenir
• Ateşleme elektrotları zımparalanır
• Prop gözleri temizlenir
• Fan motorundaki fanın tozları fırça ile temizlenir
• Genleşme tankındaki hava oranı ölçülür, gerekirse gaz basılır
• NTC termostatlar değerleri ölçülür. Düşük değerli hassaslığını yitirmiş termostat değiştirilir
• Gaz valfi üzerinden kombinin kalori kapasite ayarı yapılır
• Cihaz bakımı bittikten sonra çalıştırılıp kontrol edilir
• Sıcak su akışı kontrol edilir
• Cihazın müşteri gözetiminde son kontrolü yapılır

×